درباره توکا

 

 

مجموعه توکا، با هدف فراهم آوردن تکنولوژی های آموزشی برای کودکان و دانش آموزان در سال 92 فعالیت خود را آغاز کرد. هر چند در کشور های پیشرفته جهان، به کار گیری تکنولوژی در امر آموزش به بلوغ قابل قبولی رسیده و در بین مراکز آموزشی و عموم مردم فراگیر شده، متاسفانه رد پای این روند در کشور ما آن چنان که باید مشاهده نمی شود. تکنولوژی روز امکان ترکیب انواع واسط های سمعی و بصری همچون متن، صدا و تصویر را در قالب ابزارهای ساده و قابل استفاده توسط کودکان فراهم آورده. به این ترتیب، روش های سنتی آموزش و یادگیری که اغلب توانایی جذب کودکان را ندارند و با بی رغبتی آنها مواجه هستند، به فعالیت هایی توام با نشاط و اشتیاق تبدیل میشوند و شکل بازی و سرگرمی به خود میگیرند. بعلاوه، طبق تحقیقات انجام شده، به کارگیری همزمان انواع واسط های آموزشی باعث افزایش قابل توجه ضریب یادگیری میشوند چرا که تعداد بیشتری از حواس پنج گانه به طور همزمان در روند یادگیری فعال خواهند بود.

در این راستا، مجموعه توکا ضمن همکاری با پیشروان این حوزه در خارج از ایران، اقدام به جذب و بومی‌سازی تکنولوژی‌های مربوطه کرده است. ازجمله این موارد، تکنولوژی قلم‌های گویا موسوم به OID است که نمونه‌ی بارزی از به‌کارگیری همزمان متن و صدا در پروسه‌ی آموزش و یادگیری است. به‌این‌ترتیب، با قرار دادن قلم توکا بر روی متون و تصاویر، کتاب به سخن می‌آید و کودک را به دنیای خود فرامی‌خواند. با اضافه شدن صدا به متون و تصاویر، صفحات کاغذی کتاب جان دیگری می‌گیرند. قلم توکا به کودکان این امکان را می‌دهد تا با حداقل کمک والدین و آموزگار، با کتاب که به‌جرئت می‌توان گفت مهم‌ترین ابزار یادگیری است ارتباط برقرار کرده و با آن انس بگیرند.

علاوه بر قلم گویا، مجموعه توکا جذب و بومی‌سازی دیگر تکنولوژی‌های آموزشی ازجمله تبلت کودکان و اپلیکیشن‌های آموزشی بر اساس محتوای درسی مدارس را در دست اقدام دارد که به‌زودی به مجموعه محصولات اضافه خواهند شد.